Bodrum, Türkiye’nin Ege kıyılarında mavi yolculuğa çıkmak için ideal bir başlangıç noktasıdır. Gökova Körfezi Avrupa’nın en iyi mavi yolculuk rotalarından biri olarak kabul edilmektedir. Esintisi bol güneşi, berrak suları, masmavi gökyüzü, uygun demirleme alanları ve dost canlısı insanlarıyla, bu sahil birçok çeşitlilik sunmaktadır. Sahil şeridindeki yerleşim alanlarında ve köylerde doğal güzelliği bozulmamış birçok yer vardır.

Gün 1 : Bodrum

Tekneye giriş yaptığınızda kaptan ve yat personeli ile tanışma ve mavi tur hakkında bilgilerin verileceği Hoş geldin Kokteyli sizi karşılar. Gece konaklama Bodrum Limanı’nda yapılacaktır. Akşam yemeğinin ardından, bodrum çarsısında gezebilir, alışveriş yapabilirsiniz. Eğlence hayatı ile ünlü bodrum gecelerinde keyifli vakit geçirmeden guletinize dönmek istemeyeceksiniz. (A)

Gün 2 : Orak Adası - Çökertme Koyu

Kahvaltı sonrasında mavi turunuz Orak Adasına doğru yola çıkar.Orak Adası zengin deniz yaşamı ve kristal mavi suları ile ünlüdür. Orak Adası Gökova turlarında yat ve teknelerin en popüler uğrak noktalarındandır.Adada yerleşim yoktur ancak adanın kuzeyine baktığınızda muhteşem koylar, güneyine baktığınızda ise denizin bir akvaryum edası ile süzüldüğünü göreceksiniz.  Adanın tam karşısında ise tepelerinin eteklerini zeytin ağaçlarının çevrelediği  ve girintili çıkıntılı kıyıları ile gözünüzü alamayacağınız Kargacık Koyu bulunmaktadır. Orak Adası’nın kristal mavi sularında yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz. Öğlen yemeğinin ardından Çökertme Koyu’na doğru yelken açılacaktır.Yerel türkülerde de bolca bahsedilen Çökertme, adını üzerinde bulunan küçük bir köyden almıştır. Çökertme Koyu, Kepçe Burnu ve Karaburun arasında bulunmakta ve esen rüzgarlara karşı tekneleri korunduğu için gece konaklamada tekneciler arasında sıklıkla tercih edilen bir koydur. Akşam yemeğini dışarıda yemek isteyen misafirlerimiz için uygun fiyatlı ve lezzetli yemekler sunan birçok yerel restoran seçeneği mevcuttur. Geceye devam etmek isteyen misafirlerimiz muhteşem oryantal dans gösterilerinin tadını çıkarabilir. (K,Ö,A)

Gün 3 : Yedi Adalar ( Küfte / Uzun Liman ) - İngiliz Limanı

Guletimiz sabah erken saatlerinde mavi turunuzun bir diğer rotası olan Yedi Adalara doğru yola çıkacaktır. Yedi Adalar şnorkelle yüzme, balıkçılık ve sünger avcılığı için en ideal bir yerlerden biridir. Adada Küfre doğal limanını ziyaret edebilir veya Güllük Ormanı kıyısında tatlı bir yürüyüş yapabilirsiniz. Dört tarafı adalarla çevrili Gökova Körfezi’nin güney kıyısı yemyeşil çam ormanları ile kaplıdır. Güneyde ve doğuda güneşin keyfini çıkararak yüzebileceğiniz veya sadece dinlenebileceğiniz mükemmel plajlar bulunmaktadır. Eğer yürüyüş ve doğa tutkunu iseniz; plajları dik ve kayalık olmakla beraber aynı zamanda sık çam ormanları bulunan Uzun Ada, Zeytin Adası ve Küçük Ada’da yapacağınız yürüyüşten keyif alacaksınızdır.Çam altı, Gök ağaç, Karaağaç Limanı, Uzun Liman ve Küfre Koyu Yedi Adalar bölgesinde teknecilerin uğradığı en önemli demirleme noktalarıdır.Bu eşsiz adalara yapılan ziyaret sonrası akşam yemeği ve geceleme için mavi yolculuğunuz İngiliz Limanına doğru devam eder.(K,Ö,A)

Gün 4 : Cleopatra (Sedir) Adası - Karaca Söğüt

Guletiniz sabah saatlerinde Cleopatra Adası olarak da bilinen Sedir Adası’na doğru yola çıkacaktır. Ada altın sarısı renginde kumu ile ünlüdür. Plajda koruma altına alınan kumlar nedeniyle terlikle girişe ve plajdan duş almadan çıkılmasına müsaade edilmemektedir.  Efsaneler doğrultusunda binlerce yıl önce Kleopatra ve Mısır Kralı Antonius Sezar‘ın Sedir Adası’nda büyük bir aşk yaşadığına inanılır. Zeytin ağaçları ile kaplı Sedir Adası’nda Roma döneminde kalma antik tiyatro ve antik liman kalıntıları da bulunmaktadır. Sedir Adası ziyareti sonrası akşam yemeği ve geceleme için mavi yolculuğunuz Karaca Söğüt limanına doğru devam edecektir. Akşam yemeği sonrası yemyeşil doğaya sahip bu limanda huzur içinde dinlenebilirsiniz. (K,Ö,A)

Gün 5 : Löngöz Koyu - Tuzla Koyu

Kahvaltı sonrası guletiniz Löngöz Koyuna doğru hareket edecektir. Löngöz Gökova Körfezi’ndeki en güzel koylardan biridir. Ormanlarla kaplı yemyeşil doğası ve masmavi denizi ile doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Ormanların, her yönden esen rüzgarlardan koruduğu bu koy teknelerin uğrak noktalarındandır. Mükemmel doğası ile göz kamaştıran Löngöz Koyu sonrası mavi yolculuğunuz tertemiz ve turkuaz suyu ile yüzmenin keyfine varacağınız Tuzla Koyu’na doğru devam edecektir. Akşam yemeği ve geceleme Tuzla Koyunda yapılacaktır.(K,Ö,A)

Gün 6 : Kargılı Koyu - Kise bükü ( Alakışla Bükü )

Sabah erken saatlerde mavi yolculuğunuz Kargılı Koyu’na doğru devam edecektir. Koyda dağlardan gelen buz gibi suyu sizleri ferahlayacak, gördüğünüz manzara ve doğal güzellikler sayesinde tatilinizin tadına varacaksınızdır. Öğlen yemeği sonrası mavi tur rotanız Kise Bükü’ne (Alakışla) doğru devam edecektir. Alakışlada Bizans döneminden kalma Kise Koyu adında eski bir manastırın kalıntılarıyla karşılaşacaksınız. Kise adının “kilise” kelimesinden doğduğuna inanılmaktadır. Kisebükü kalıntıları arasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler; Yalı köyü, Akarca, Çatal, yazlık, hamam, sarnıç ve kilise kalıntılarının bulunduğu koydur. Mavi yolculuk sırasında bu yerlerde mutlaka durmalısınız. Çevresindeki birkaç koyda soğuk içme suyu gibi harikalar bulabilirsiniz! Işıltılı kumsallara karşı denize sarkmış Zakkum ağaçlarının bir koru silueti gerçekten seyretmek için güzel bir manzaradır.(K,Ö,A)

Gün 7 : Pabuç Burnu - Yalı Çiftlik - Bodrum

Kahvaltı sonrası rotamız Pabuç Burnu’na doğru devam eder. Pabuç Burnu ismini şekil olarak buruna benzemesinden almıştır. Öğlen yemeği bu şirin koyda servis edilecektir. Yemek sonrası sona yaklaşılan mavi yolculuğunuz Yalı Çiftlik Koyu’na doğru devam edecektir. Beş çayınızı bu muhteşem koy manzarası eşliğinde içtikten sonra guletiniz mavi turun son rotası olan Borum Limanı’na doğru yola çıkacaktır. Akşam yemeğinin ardından Borum’un canlı ve eğlenceli gece hayatına kendinizi bırakabilirsiniz. (K,Ö,A)

Gün 8 : Bodrum

Mavi yolculuğumuz Bodrum Limanı’nda de sona erecektir. Teknede servis edilecek son kahvaltının ardından guletinizden ayrılabilirsiniz.

https://guletteknekiralama.com/wp-content/themes/yachtsailing
WhatsApp chat