Fethiye, Türkiye’nin Ege kıyılarında mavi yolculuğa çıkmak için  ideal bir başlangıç noktalarından biridir. Fethiye körfezinin en uç noktasında bulunan, çam ormanları ile kaplı dağların eteklerinde bulunan ve körfezin 12 Adalar’ına tepeden bakan Göcek koyları, en çok tercih edilen mavi yolculuk rotalarımızdan biridir.

Gün 1 : Fethiye

Öğleden sonra tekneye giriş yaptığınızda kaptan ve yat personeli ile tanışma ve mavi tur hakkında bilgilerin verileceği hoş geldin kokteyli sizi karşılayacaktır. Gece konaklama Fethiye Limanı’nda yapılacaktır. Akşam yemeğinin ardından, Fethiye’nin çarsısında gezebilir, alışveriş yapabilirsiniz. (A)

Gün 2 : Boynuzbükü - Killebükü

Mavi yolculuğun ikinci günü, sabah erken saatlerde guletiniz Boynuzbükü’ne doğru yola çıkar.  Oldukça sakin bir denize sahip olan Boynuzbükü koyu, Göcek’e bağlı 12 Adalar’dan biridir. Çam ağaları ile çevrili koy, masmavi denizi ve tertemiz havası ile mavi turunuzun daha en başında sizlere huzuru yaşatacaktır. Sonrasında guletiniz, uzunca bir plajı ve arkasında geniş bir ova barındıran Killebükü’ne demir atacaktır. Dağları çam ağaçları ile kaplı koyda, kayaların arasından akan bir de su kaynağı bulunmaktadır. Ayrıca sörf yapmak isteyen misafirlerimiz için de en uygun yerlerden biridir.(K,Ö,A)

Gün 3 : Bedri Rahmi Koyu - Sarsala Koyu

Sabah saatlerinde mavi yolculuğunuz Bedri Rahmi Koyu’na doğru devam edecektir. Taşyaka veya Karanlık Koy olarak da bilinen bu koy doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihsel öneme de sahiptir. Adını, Türk edebiyatı, sanat ve resim alanında saygın bir usta olan Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan almıştır. Bu koyun girişinde bulunan, üzerinde büyük bir balık resmi olan ve ‘Balık Kayası’ olarak adlandırılan bu eser büyük ustaya aittir. 1973 yılında çıktığı bir yolculuk esnasında çizmiştir. Adada bulunan zakkum çiçekleri, küçük plajlar ve turkuaz sular arkasındaki tepeleri kaplayan çam ve zeytin ağaçları sizlere görsel bir şölen yaşayacağınız harika zamanlar yaşatacaktır. Bir sonraki rotanız Sarsala Koyu olacaktır. Sarsala Koyu birçok denizci tarafından geceleme için tercih edilen, korunaklı koylardan biridir. Uzunca, taşlı bir plaja sahip koy yüzmek ve dinlenmek için ideal bir koydur. (K,Ö,A)

Gün 4 : Yavansu Koyu - Manastır (Hamam) Koyu

Sabah saatlerinde guletiniz, Yavasu Koyu’nun mavi sularına doğru hareket edecektir. Bir diğer adı ile Mart Koyu olarak da bilinen bu koy, zeytin ve çam ağaçları ile kaplıdır. Kahvaltı sonrası yüzerek veya dinlenerek bu muhteşem koyun tadını çıkardıktan sonra öğlen yemeği için guletiniz bir sonraki mavi tur rotası olan Hamam Koyu’na doğru hareket edecektir. Koyun güneybatısında, suyun içinde kalıntıları bulunan eski bir hamam nedeni ile yörede Cleopatra Hamamı ya da Batık Hamam Koyu olarak da bilinen Manastır Koyu, körfezdeki pek çok koy gibi tektonik kıyı oluşumuna sahiptir. Manastır koyu, kıyıdan tepeye kadar çam ağaçları ve yer yer keçiboynuzu ağaçlarıyla kaplıdır. Manastır Koyu, mavi yolculuk yatlarının veya günlük gezgin teknelerinin demirlemeden geçmeyecekleri en güzel koylardandır.  (K,Ö,A)

Gün 5 : Göbün Koyu - Kocabük

Sabah erken saatlerde mavi yolculuğunuz Göbün Koyu’na doğru devam edecektir. Küçük ve bir hayli dar girişi olan bu koy, zeytin ve çam ağaları ile kaplıdır. Rüzgardan uzak son derece sakin olan bu koyda yerleşim bulunmamaktadır. Koyun uç taraflarına doğru bazı kaya mezarları ve tarihi kalıntılar görmek mümkündür. Bir sonraki durağınız, yine muhteşem bir manzaraya sahip Kocabük olacaktır. (K,Ö,A)

Gün 6 : Domuz Adası - Tersane Adası

Kahvaltının ardından mavi yolculuğumuz adını adada yaşayan yaban domuzlarından almış Domuz Adası olacaktır. Geçmişte bir persin yaşadığına inanıldığından adaya Pers Adası da denilmektedir. Son derece sakin ve korunaklı olan bu adada birçok su altı kalıntılarını da göreceksinizdir.  Bir sonraki rotanız Fethiye Körfezinin en büyük adası olan Tersane Adası olacaktır.  Adanın adını aldığı ve eskiden küçük gemilerin yapımı, bakım ve onarımının yapıldığı bir tersane ve gözetleme kulesinin kalıntılarını görebilirsiniz.  Ada denizciler tarafından yaz limanı ve kış limanı olarak ikiye ayrılmıştır. Adada karadan ve denizden görülebilen yaklaşık yüz antik ev kalıntısı mevcuttur. Akşam yemeği ve geceleme bu koyda yapılacaktır. (K,Ö,A)

Gün 7 : Zeytin Adası - Yassı Adalar - Kızıl Ada

Sabah mavi yolculuğumuzun ilk durağı Zeytin Adası olacaktır. Ada adından da anlaşılacağı gibi zeytin ağaçları ile kaplıdır. Ayrıca adada Osmanlı döneminden kalma bir de zeytinyağı atölyesi bulunmaktadır. Sonrasında guletiniz Yassı Adalar’a doğru hareket edecektir. Özellikle su sporlarına meraklı misafirlerimiz için çok fazla alternatif bulunan bu adada keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.  Sona yaklaşına mavı turumuzun bir sonraki rotası, adını gün batımında güneş ışığı taşlara vurduğunda koyu kırmızı bir renk almasından almış Kızıl Ada olacaktır. Adanın güney ucunda bir deniz feneri, kuzey batısında ise güzel bir dalış noktası vardır. Adanın doğu kıyılarında bulunan geniş plajı yüzmek için muhteşem bir alternatiftir.(K,Ö,A)

Gün 8 : Fethiye

Mavi yolculuğumuz Türkiye’nin güney kıyısında bulunan Fethiye de sona erer. Teknede servis edilecek son kahvaltının ardından guletinizden ayrılabilirsiniz.

https://guletteknekiralama.com/wp-content/themes/yachtsailing
WhatsApp chat